Obserwacje zaćmienia Słońca

Uczniowie klas szóstych oraz ósmych naszej szkoły 25 października wzięli udział w inauguracji roku akademickiego Wirtualnej Akademii Astronomii, która odbyła się na Uniwersytecie Opolskim w budynku Collegium Maius.

Podczas tej podniosłej uroczystości uczniowie wysłuchali wykładu na temat Słońca wygłoszonego przez dr hab. Ewę Pawelec. Następnie uczestniczyli w obserwacjach częściowego zaćmienia Słońca (ok 40%). W dalszej części wycieczki uczniowie mieli możliwość obserwacji tego niezwykłego zjawiska astronomicznego przez specjalnie przygotowane płytki chroniące wzrok oraz za pomocą dwóch teleskopów. Zaćmienie trwało od godziny  11.13  do 13.28, a jego maksimum wystąpiło około 12.20. Zaćmienia Słońca należą do najsłynniejszych zjawisk astronomicznych. Uczniowie naszej szkoły wykazali duże zainteresowanie zmianami zachodzącymi wówczas w jego obrazie.

Następne częściowe zaćmienie Słońca widoczne z naszego terenu i całej Polski nastanie dopiero 29 marca 2025.

Animację zaćmienia Słońca, która nastąpiła 25 października w Opolu można zobaczyć TUTAJ.

Autor: Monika Żołnowska