Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 60 000 zł. Do końca sierpnia 2022 r. wykorzystaliśmy pozostałe 40% przyznanych środków. Zakupiony nowoczesny sprzęt, uatrakcyjnia czas spędzony w szkole i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale również w trakcie zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Do sal lekcyjnych trafiły m.in.:

• maszyny do szycia Łucznik,
  • lutownice,
  • zestawy Forbot,
  • mikrofon kierunkowy,
  • Lego Spike Prime,
  • bryły geometryczne,
  • mierniki uniwersalne,
  • Cubo – klocki drewniane,
  • Molekuły – modele atomów.

Aby w pełni wykorzystać możliwości zakupionego sprzętu oraz aby odkrywać i rozwijać talenty uczniów, w szkole będą prowadzone zajęcia dodatkowe, podczas których młodzież będzie mogła rozwijać swoje umiejętności fotograficzne, przyrodnicze, radiowe czy dziennikarskie. Także realizacja obowiązkowych treści z podstawy programowej będzie wspieranie sprzętem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Korzyści z Laboratoriów Przyszłości:

Z perspektywy szkoły i nauczyciela:

• Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia - nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę.
  • Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy.
  • Wsparcie w realizacji podstawy programowej, prowadzeniu kół zainteresowań i zajęć dodatkowych.
  • Rozwój merytoryczny nauczycieli.

Z perspektywy rodzica i ucznia:

• Zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi i ścisłymi.
  • Popularyzacja rozwiązań i umiejętności praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy
    z przygodą.
  • Odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych.