„Retoria – planeta mówców”

7 października w sali nr 5 naszej szkoły odbyła się nietypowa, bo międzygalaktyczna, lekcja otwarta. Uczniowie klasy VIIIB (Hania Grojec, Wanessa Lempart, Amelia Oliwa, Oliwia Zawierta, Aleks Piękny, Bartek Pietrzykowski, Bartek Filus) zaprosili swoich kolegów i koleżanki z klasy VII oraz VIIIA  na planetę Retorię, na której odbył się kongres pt. „Planeta Ziemia – godna zobaczenia”. Celem zajęć było zaprezentowanie najważniejszych zasad retoryki, czyli nauki o sprawnym i pięknym wysławiania się.

Umiejętność publicznego przemawiania odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas, o czym tego dnia mieliśmy okazję się przekonać. Nie jest to rzecz łatwa, wymaga odpowiedniego przygotowania, ale także przełamania swoich wewnętrznych lęków, oporów. Publiczne przemawianie bywa stresujące, co dało się zauważyć podczas wystąpień uczniów. Jednak muszę przyznać, że wszyscy spisali się na złoty medal - podjęli się niełatwego zadania, aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do zajęć otwartych i dali z siebie wszystko podczas wygłaszania przemówień. Niewątpliwie była to cenna lekcja dla nas wszystkich. Pamiętajmy również, że trening czyni mistrza!

Autor: Patrycja Jabłońska (polonistka usatysfakcjonowana)