Opole – Piasta gród, czyli wycieczka klas V i VI

29 września dwie klasy z naszej szkoły udały się na zaplanowaną wycieczkę do stolicy województwa, aby dowiedzieć się o Opolu więcej niż podczas zwyczajnych rodzinnych wypraw. Pomimo spóźnienia autokaru udało nam się zrealizować wszystkie zamierzenia.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Ziemi Opolskiej, w którym czekał na nas bardzo sympatyczny pracownik tej instytucji. Dowiedzieliśmy się jak jest rola odwiedzanej przez nas placówki, jakie zbiory gromadzi i komu służy. Potem zwiedziliśmy wystawę „Sport w monecie”, by zyskać inspirację do pracy. Przydała się! Uczestnicy wycieczki samodzielnie projektowali własne wzory monet z motywem sportowym, a następnie odwzorowywali je na kartce papieru. Efekty ich działań można zobaczyć na szkolnym korytarzu, gdzie znajduje się gazetka – wystawka prac.

Dalsze artystyczne doznania czekały na uczniów w Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu. Spektakl Wielkie mi coś opowiada o słoniu, który przypadkowo połknął księżyc. Chcąc naprawićwyrządzoną szkodę wyrusza w świat, szukać na to sposobu. Spotyka wiele interesujących postaci i przekonuje się jak ważne w życiu są życzliwość, przyjaźń i współpraca. Większości dzieci podobało się pozornie tylko proste, a w istocie pełne ważnych przekazów, przedstawienie.

Wyczerpani emocjami duchowymi uczniowie wędrując uroczymi zakątkami opolskiej starówki dotarli do „Solarisa”, by pokrzepić ciała. Wychowawcy z uwagą obserwowali jak ich podopieczni samodzielnie realizowali zamówienia, dokonywali płatności, odbierali potrawy. To także ważna lekcja – uczy bezcennej samodzielności.

Serdecznie dziękujemy Radzie rodziców za okazane wsparcie finansowe i informujemy, że dzieci były tak grzeczne, iż zasłużyły na kolejną wycieczkę, o czym pp. Żaneta Stępień i Grzegorz Rychlikowski niebawem szerzej poinformują Rodziców swoich klas.