Godziny Wychowawcze ze Światem

Klasa VIIa w bieżącym roku szkolnym uczestniczy w programie „Godziny Wychowawcze ze Światem” organizowanym przez zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Jest to całoroczny cykl zajęć, które stanowią zaproszenie do zgłębiania wyzwań współczesnego świata. Podstawę edukacji globalnej stanowi kwestia sprawiedliwości i solidarności, zarówno w lokalnym, jak i globalnym wymiarze.

Celem realizacji tych zajęć jest nie tylko informowanie o tym, jaki nasz świat jest obecnie, ale także kształtowanie postaw, które pomogą uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości. W związku z tym na kolejnych zajęciach uczniowie i uczennice poznają takie wartości jak odpowiedzialność, szacunek i otwartość. Po zakończeniu cyklu spotkań przewidzianych w programie, osoby uczestniczące poczują się bardziej odpowiedzialne za ich codzienne wybory i zachowania. Dostrzegą i zrozumieją, że wpływają również na ludzi w innych częściach świata.

Na pierwszych zajęciach uczniowie pracowali z czterema tematycznymi plakatami, na których umieszczone były kody QR odsyłające do krótkich filmów. Na ich podstawie odpowiadali na pytania. Po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi i wypełnieniu kodu, na telefonach uczniów pojawiła się ilustracja z mottem, które będzie towarzyszyło realizacji projektu – „To małe rzeczy, które robią zwykli ludzie zmieniają świat”

Podsumowaniem zajęć była cicha dyskusja,  w której wymiana zdań zachodziła na arkuszu papieru. Uczniowie pozostali w ciszy, a wszelkie interakcje zachodziły na plakacie – mogli zadawać pytania, udzielać odpowiedzi, kwestionować lub aprobować czytane opinie. Siódmoklasiści wydają się zainteresowani projektem…

Autor: Monika Żołnowska