Ziemię sprzątamy – pożytek mamy!

Nie ma już chyba nikogo, kto nie wiedziałby jak ważne dla całej ludzkości jest dostrzeganie rosnącego z dnia na dzień zagrożenia Ziemi. Zielona planeta woła o pomoc! Młodzi ludzie to wiedzą i często pochylają się nad tym problem tak w zaciszu domowego ogniska, jak i w szkole. Dzięki świadomemu i konsekwentnemu działaniu dorosłych istnieją ogromne szanse na zatrzymanie zastraszająco szybkiej degradacji środowiska naturalnego. Wychowując proekologiczne pokolenie podejmujemy walkę o lepsze jutro dla wszystkich. Wychodząc z takiego właśnie założenia, dyrekcja i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Domaradzu zaakceptowali plan przeprowadzenia szkolnej gry terenowej pod hasłem: „ZIEMIĘ SPRZĄTAMY – POŻYTEK MAMY!!!”

18 września panowała piękna, wręcz letnia pogoda, sprzyjająca przedsięwzięciu. Tego dnia wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Domaradzu uczestniczyli w zorganizowanej przez p. Romana Orzeszynę i p. B. Leśnik grze terenowej. Po zwyczajowej wędrówce w poszukiwaniu śmieci i posprzątaniu najbliższej okolicy, uczniowie zgromadzili się na dwóch boiskach. Młodsi, czyli klasy I – IV przy szkole, starsi – VI – VIII na sportowym boisku wiejskim. Klasa VIIIA, współorganizator zabawy, przygotowała punkty kontrolne, oznakowała ( pod czujnym okiem p. Orzeszyny) trasy do przejścia przez grupy, przyniosła potrzebny sprzęt – słowem zajęła się gospodarzeniem imprezą.

Każdą z bawiących się klas opiekował się jej  wychowawca. Młodsi wędrowali po namalowanych wcześniej strzałkach, starsi kierowali się mapą, skrupulatnie wykreśloną przez p. Romana. Na punktach kontrolnych trzeba było się wykazać przed niegiętymi „ósmakami” wiedzą dotyczącą parków krajobrazowych i narodowych istniejących w Polsce, rozpoznać po liściach gatunki różnych drzew, „uratować” napotkanego w lesie „nieprzytomnego” człowieka, wymyślić ekologiczną rymowankę, zaśpiewać wspólnie piosenkę ze zwierzęciem lub rośliną w tekście, przeprowadzić zabawę integracyjną dla wszystkich zgromadzonych przy ognisku dzieci, czy wreszcie artystyczne pomalować twarz wytypowanego kolegi z klasy. Każde działanie było punktowane i sprawiedliwie oceniane. W grupie klas starszych konkurencję wygrała klasa VIIA, a wśród młodszych III.

Walka była bardzo wyrównana, uczniowie potrafili bardzo dużo powiedzieć o zaletach zgodnego współżycia z naturą, nawet najmłodsi wiedzieli jaki jest numer alarmowy i jak wzywać ratunek dla człowieka w potrzebie, wspierali się wzajemnie tak, by klasa wypadła jak najlepiej. Wychowawcy dopingowali swoich podopiecznych, ale ich nie wyręczali, za co należą im się wyrazy wielkiego szacunku. Na pochwałę zasłużyli też uczniowie VIIIA, którzy pokazali jak można się dobrze bawić robiąc coś dla innych.

Gratulujemy  uczestnikom zabawy wspaniałych postaw oraz dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólną grę.

Autor: B. Leśnik, R. Orzeszyna