Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu

46-034 Pokój  

Domaradz 3  

Tel.: (77) 469-80-31

sp-domaradz@wp.pl

Debata o rzeczach najważniejszych…

17 września od godziny 9:00 w szkołach gminy Pokój rozpoczęła się wielka debata poświęcona Kluczowym Kompetencjom.  Co to oznacza? Nasz samorząd przystąpił do realizacji projektu, którego naczelnym celem jest pomoc w kształtowaniu kluczowych kompetencji u dzieci w wieku szkolnym. Najkrócej rzecz ujmując mowa tu o umiejętności sprawnego komunikowania się w mowie i piśmie w języku ojczystym, podnoszeniu umiejętności sprawnego porozumiewania się w językach obcych, doskonaleniu samodzielności i przedsiębiorczości uczniów, popularyzowaniu postawy tolerancji, doskonaleniu umiejętności korzystania z narzędzi cyfrowych, podnoszeniu sprawności matematycznych i przyrodniczych…Słowem: o  wychowaniu młodego pokolenia na pełnoprawnych i wartościowych obywateli Unii Europejskiej. Pokolenia posiadającego mniej więcej równe szanse przy starcie w dorosłe życie.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele trzech grup społecznych, którym najbardziej wzmiankowane problemy leżą na sercu: uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Osoby reprezentujące każdą z nich próbowały wskazać najistotniejsze potrzeby edukacyjne dzieci. Rozstrzygnąć które z  kompetencji należy rozwijać najszybciej, gdzie dostrzegają newralgiczne punkty ich umiejętności i gdzie potrzebne jest wsparcie młodzieży od zaraz.

Uznano, że najpilniejszą potrzebą jest podnoszenie umiejętności komunikowania się w języku ojczystym. Pomimo oczywistego faktu, że od wszyscy Polacy od urodzenia posługują się polszczyzną, to nie jest to zdolność wykształcona wystarczająco. Większości młodych ludzi brakuje umiejętności sprawnego czytania ze zrozumieniem, tworzenia pięknych wypowiedzi na piśmie. Niewielu opanowało sztukę przemawiania do dużych grup ludzi, czyli tworzenia ciekawych oraz poprawnych wypowiedzi ustnych. Trzeba tej sytuacji  koniecznie i jak najbardziej skutecznie zaradzić. Uczyć dzieci jak się uczyć, proponować im jak najciekawsze  formy zdobywania, uatrakcyjniać typowe lekcje, budzić  w dzieciach naturalną ciekawość… To zadanie dla wszystkich dorosłych, przede wszystkim rodziców i nauczycieli.

Znakomitym wydaje się zatem pomysł gminnych władz, by przystępując do projektu, wesprzeć działania rodziców, dzieci i nauczycieli .Im więcej wspólnych starań, tym pewniejszy sukces!

Propozycje uczestników debaty zostaną teraz przeanalizowane, opracowane i jak najszybciej wdrożone w szkolną rzeczywistość. Na ten moment z niecierpliwością czekają przede wszystkim dzieci, które mogą otrzymać bezcenny posag – wiedzę i umiejętności pozwalające im się odnaleźć w każdej rzeczywistości.

Autor: Bożena Leśnik